Lajme

Skena horrori në Cyrih: “Brenda aeroplanit që nisej për Prishtinë u përhap avull, thyhen dyert”

Gjithçka filloi si normale të mërkurën në mëngjes në aeroportin e Cyrihut: pasagjerët e fluturimit GM600 nga Cyrihu për në Prishtinë u kontrolluan, kaluan sigurinë dhe u lejuan të hipnin në aeroplan në kohë, raporton Blick.

Avioni ishte dashur të ngrihej në orën 5:45 të mëngjesit, për shkak të temperaturave të ngrira, megjithatë, avioni duhej të ngrihej fillimisht.

Por pastaj fillon tmerri. “Dyert u hapën dhe brenda u krijua tym”, thotë një lexues i Blick.

Më pas shpërthen paniku. Njoftimet në bord janë gjithashtu konfuze. Fillimisht ata thonë “çohu dhe largohu nga avioni”, pastaj papritmas mbyllen dyert dhe ekuipazhi i fluturimit u kërkon pasagjerëve të ulen të qetë. “Njerëzit më pas hapën vetë dyert”, thotë pasagjeri.

Edhe pse linja ajrore Chair thotë se nuk ishte tym, situata u bë shumë delikate për pasagjerët.

Të 132 njerëzve nuk u desh të qëndronin gjatë në të ftohtë, ata u kthyen në Terminalin 2 të Aeroportit. Që atëherë u është dashur të qëndrojnë atje – pa asnjë informacion se si të vazhdohet.

Në aeroport ka konfuzion. Pasagjerët prej disa orësh kanë mbetur të bllokuar në aeroport. Fluturimi GM600 tani është anuluar, fluturimi i radhës i rregullt për në Prishtinë me linjën ajrore Chair nuk do të bëhet deri të enjten.

Askush nuk e di se si do të vazhdojnë gjërat tani”, shkruan tutje gazeta zvicerane. As personeli në aeroport nuk mund të ndihmojë, sepse ata nuk janë përgjegjës.