Lajme

EULEX-i sjell përforcime për sigurinë në Kosovë

Shefi i diplomacisë evropiane, Josep Borrell, ka bërë të ditur se Misioni i BE-së për Sundimin e Ligjit, EULEX, është përforcuar me trupa shtesë.

Kjo, sipas Borrellit, po bëhet për të siguruar stabilitetin në vend, ku zbarkuan xhandarët carabinier.

“EULEX do të vazhdojë të mbështesë një mjedis të qetë dhe të sigurtë”, ka shkruar Borrell, transmeton FAKTON.info

Kjo nuk është hera e parë që EULEX-i sjell përforcime në Kosovë, pasi një gjë e tillë kishte ndodhur edhe në mars të këtij viti.