Lajme

Edi Rama përkujton Adem Jasharin: Lindi më 28 Nëntor dhe vdiq për të jetuar përgjithmonë si legjendë

Kryeministri i Republikës së Shqipërisë, Edi Rama, ka bërë një status në profilin e tij në Facebook në lidhje me 28 nëntorin, ku i ka bërë homazh figurës së Adem Jasharit përmes një shkrimi të vitit 2020.

“Sikur ajo shtëpi e harruar nga zjarri armik të mos ishte ende aty, sikur familjarët e vrarë të Adem Jasharit të mos ishin banorë të asaj shtëpie, që figurojnë një më një, në gjendjen civile të komunës Prekaz dhe sikur vetë Adem Jashari të mos ishte një njeri i gjallë deri në 7 marsin e vitit 1998, i cili figuron edhe si klient në regjistrin e hotelit “Arbëria” në Tiranë, do të ishte realisht e pamundur t’i besohej vërtetësisë së historisë mitike të komandantit legjendar të luftës së Kosovës.” shkruan Rama në homazhin e tij.

Ai shkruajti edhe për Besartën, si e vetme e mbijetuar e masakrës.

“Madje edhe vetë Besarta, shtojzovallja e mbijetuar e asaj masakre të pabesueshme, do të dukej si rrëfimtarja e përhumbur e një përralle, nëse familja Jashari nuk do të kishte qenë aty, mes një komuniteti të tërë shqiptarësh të zakonshëm prej të cilit u nda, e gjitha, menjëherë, në terrin mes dy ditëve të zakonshme mbi pllajën baritore të Prekazit”,

“Adem Jashari lindi në 28 nëntor dhe vdiq për të jetuar përgjithmonë, si legjenda e gjallë e flamurit më të bukur në botë”, përfundoi ai.